0x, Ethereum blockchain üzerindeki eşler arası varlık alışverişini sağlayan açık bir protokoldür.

Merkezi olmayan borsaları güçlendirmek amacında olan 2017’den beri işlem gören bir ETH tokenı. İlk piyasada konuşulmaya başlandığında oldukça yüksek bir hype yapmıştı bu token. Poloniex borsasına kısa sürede girmiş ve bunun verdiği gazla değer üstüne değer kazanmıştı.

O günden bugüne projesinde kayda değer bir gelişme ben şahsen görmedim. Bu kadar uzun süre geliştirmelerini tamamlayamadığı için topluluk içerisinde de ciddi bir hype kaybı yaşadı. Zaten merkezsiz borsalarda hala kendilerinden bekleneni yapabilmiş değil. Bunun etkisi de büyük 0X fiyatında.

Ekibin 0X ile amaçladığı hedefleri ve amaçlarını şuradan detaylı öğrenebilirsiniz: https://blog.0xproject.com/the-0x-mission-and-values-181a58706f9f

Fiyat Grafiği

Projenin amacı merkezsiz borsalara destek sağlamak olduğu için bizim asıl bakmamız gereken Merkezsiz ETH borsalarının gelecekteki durumları, sahip olukları hype.

0X 1 yıllık fiyat grafiği

1 Yıllık fiyat grafiğine baktığımızda 0X düşüş trendinde. Bu düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyorum. Hacimsel olarak satışlarda azalma olsa da bir süre daha düşüp bir yerlerden dönmesi mümkün. Şuan alım fırsatı olduğunu düşünmüyorum.

Market Hacim Dağılımı

0X neredeyse bilinen bütün borsalarda işlem göre değerli bir ETH tokenı. Altcoin boğası piyasalara hakim olduğunda yükselecek başlıca coinlerden biri olabilir. Bunu söylememin en önemli sebebi; tüm borsalarda listelenmiş olması ve tüm borsalardaki hacim dağılımı orantılı olması. Bu açıdan değerli bir veri bu.

0x market borsa dağılımı.

Sonuç

Sonuç olarak 0x toplam arz/dolaşan arz oranıyla, borsalardaki dağılımı ile ve projesinin parlaklığı ile değerli bir token. Fiyat grafiği olarak maalesef zamanın hastalığına yakalanmış görünüyor. Şuan için alım fırsatı olmasa da, ilerleyen dönemde iyi bir fiyattan alındığı takdirde uzun vaadeli yatırım planları için kazançlı olabilir. Bu açıdan sürekli takip etmeye değer bir token. Zaten satış hacminin azalıyor olması da bize, insanların artık (yavaştan) elden çıkarmak istemediğini ifade ediyor.