Tüm dünyayı, oluşturduğu sistemle derinden sarsan Bitcoin nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in babası olarak tarif edebileceğimiz bir kişi varsa o da Satoshi Nakamoto takma isimli olan kişi yada guruptur. 2009 senesinde yayınladığı makalede “Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi”ni anlatmıştır ilk olarak. Bitcoin ile ilgili kısa bir tanımlama yapılması gerekirse en uygun ifade bu olurdu.

Bitcoin, dünyada yeni bir ödeme sistemi oluşturmakta ve bunu oluşturduğu bir dijital konsensus ile sağlamaktadır. Bu ödeme altyapısında hiç bir aracı bulunmaz. İşlemler tamamen eşten eşe sağlanmaktadır. Bitcoin’in ardındaki teknolojinin adı da: Blockchain Teknolojisidir. Bu aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ve en derin kayıt sistemidir. Zira bitcoinde bugüne kadar yapılmış olan tüm transferler bu ağda kayıt altında tutulmaktadır.

Bitcoini farklı şekillerde tarif etmek mümkün. Bir çok insan onu dijital para, kripto para şeklinde ifade etmektedir. Her halükarda bitcoin tüm insanların paraya olan bakış açısını değiştirmiştir.

Kişiden Kişiye Gönderim (P2P)

Bitcoini standart paralardan ayıran en önemli şey transferler yapılırken herhangi bir aracıya ihtiyaç duymuyor olmasıdır. Bankalarda bir kişiye havale yaptığınızda, kredi kartınızla ödeme yaptığınızda ve benzeri yollarla transfer yaptığınız bu işlemin karşı taraftaki muhatabınıza ulaşması bazen haftalar günler sürmektedir. Bunun aksine bitcoinde işlemler anlık olarak yapılmaktadır.