Blockchain teknolojisini diğerlerinden ayıran farklar nelerdir?

İnsanoğlu tarih boyunca birbirleri arasında yaptıkları ticaretleri, alışverişleri kayıt altında tutmaya çalışmışlardır. Bir bakkal dahi yaptığı veresiye işlemlerini borç defterine kaydeder ve onu güvende tutmaya çalışır. Günümüzde bu kayıtlar, genellikle bankalar, merkez bankaları tarafından yapılmaktadır. İşletmelerde muhasebeciler, muhasebe programları yada muhasebe defterleri aracılığı ile bu işlemleri kayıt altında tutmaktadırlar.

Blockchain teknolojisi ile artık bu derler son buluyor. Zira bir bakkalın tuttuğu defter yanabilir, bir bankanın sistemi hacklenip çökebilir, yada bir muhasebeci kayıtlarını karıştırabilir. Ancak Blockchain sayesinde bütün alışveriş kayıtları sonsuza kadar güvenli ve masrafsız bir şekilde tutulabilir, saklanabilir.

Blockchain aynı zamanda açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan, güncel ihtiyaçlara göre düzenlenmesi mümkündür. Bu, günümüzde bankalar tarafından yapılan kayıt sistemlerinden çok daha kullanışlı ve güvenli bir yöntemdir.

Blockchain Mantığı

Blockchain kayıt mantığını şöyle düşünebilirsiniz: Bir bakkal yaptığı tüm alışverişleri bir deftere kaydeder. İşlemi kaydederken zaman damgasını ve paranın kimden kime, ne kadar gittiğini kaydeder. Ama bu işlem kayıtlarını bakkal sadece kendisi saklarsa, kayıtların herhangi bir olumsuz durumda kaybolması, yanması hatta kötü kişiler tarafından değiştirilmesi bile mümkündür. Bakkal defterini Blockchain mantığına göre tekrar düzenlediğimiz, bir bakkalın tuttuğu tüm işlemleri diğer tüm bakkallarında aynı anda not edip yedeklediğini düşünebiliriz. Bu sayede bir bakkalda tüm işlemler tahrif olsa bile diğer bütün bakkallarda işlem kayıtlarının yedeği durur. Bu şekilde blok zinciri dediğimiz yapı oluşur. Bu klasik kayıt-güvenlik sistemleri arasında en güvenilir olanıdır.