Günümüzün altını: Dijital Altın

Altın, yüzlerce yıldır farklı medeniyetler tarafından kullanılan ve tüm dünyada kendine özgü bir değeri olan madendir. İlk altın madeni paralar milattan önce 800’den önce üretildi. Yıllar içerisinde insanlar çok farklı nedenlerden ötürü altınlarını saklamaya, elinde tutmaya devam etti. Toplumlar ve ekonomiler altına katma değer katarak, değerini korumasına yardımcı oldu. Farklı türdeki paraların işe yaramadığı durumlarda altın tek çözüm oldu ve bu yüzden her zaman bir sigorta görevi gördü.

Altın, Blok Zinciri ile Buluşuyor

Günümüzde Bitcoin ile birlikte blok zincirin güvenli bir muhasebe yöntemi olarak toplum tarafından benimsenmesi ile altın destekli kriptopara dönemi başlıyor. Kripto dünyanın keşfedilmeyen zenginlikleri için birçok yatırımcıyı ve aynı zamanda devleti cezbederek, kendi altın destekli kriptoparasını yayınlamaları konusunda heyecanlandırıyor.

Dijital altın dönemi ilk sinyallerini vermeye başladı. Değerli metallere ve gerçek varlıklara odaklanan küresel bir alternatif varlık yöneticisi firma olan The Sprott’un CEO’su Peter Grosskopf altının geleceğinin dijital ortamda şekilleneceğini belirtiyor. Sprott modern dijital blok zinciri teknolojisi ile geleneksel değerli metal alım-satım işlemlerini birleştirecek yeni ortaklıklar gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Dijital Altın Token Projesi

Dijital Gold (Dijital Altın), finansal piyasaların ve merkezi yatırım araçlarının dijitalleşmesini teşvik etmek için tasarlanmış blok zinciri bazlı bir projedir. Bunu, kullanıcılarının teminat olarak altın satın alması ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ethereum ERC-20 bazlı bu projede kullanıcı, yüksek transfer ücretleri ödemek zorunda kalmadan altınını dünyanın herhangi bir yerine transfer edebiliyor. Bu hizmet hesap sınırlamaları getirmediğinden dolayı kullanıcılar aynı zamanda sınırsız miktarda ödeme veya transfer yapabilir. Kullanıcılardan sadece Ethereum ağır tarafından altının transferi sırasında yakılan yakıtın ücreti talep edilmektedir.

Bu yüzden ALTIN token kullanıcıları günlük bazda da olsa varlıkları için düşük miktarda bir ücretlendirmeye tabi olacaklardır. Ancak bu ücretlendirmenin altınlarınızı bir banka kasasında veya farklı bir kurumda sakladığınızda sizden talep edilen ücretlere kıyasla hala çok makul olduğunu da unutmamak gerekiyor. Kullanıcıların yıllık olarak %0.99’luk bir hizmet ücreti ödemesi beklenmektedir.

Neden ALTIN?

Kur Dalgalanmalarından Etkilenmeme

Amerikan Doları dünyadaki en önemli rezerv paralarından biri olsa bile doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi insanların bu değer kaybından korunmak için altına kaymalarına ve bu sayede altının değerinin artmasına neden olmaktadır. Altının değeri 1998 ve 2008 yılları arasında neredeyse üçe, 2008 ila 2012 yıllarında ise neredeyse ikiye katlanarak değeri 1800–1900 Amerikan dolarına ulaştı. Amerikan dolarının düşmesi ise ülkenin büyük bütçesi, ticari açığı ve döviz arzındaki büyük karlar gibi çeşitli sebeplere bağlı.

Deflasyon Koruması

Deflasyon, şirketlerin faaliyetlerinin azalmasını ve piyasaların aşırı borçlandığı dönemi tanımlayan bir terimdir. Ekonomideki bu daralma altının karşılaştırmalı alım gücünün artmasına neden olurken, diğer maliyetlerin keskin bir şekilde düşmesine neden olur.

Bunun nedeni insanların paralarını kenarda tutmayı tercih etmesidir ve bunu yapmak için de ya gümüş ya da altın satın alırlar.

Ancak bu yöntem artık değişiyor. ALTIN token, altına yatırım yapmak için en akıllı yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Digital Gold projesi henüz ilk tekliflerini başlatmadığı gibi kitlesel fonlama kampanyası da oluşturmadı. Yapılacak olan tüm operasyonlar ve işlemler firmanın kendisi tarafından finanse edildiğinden GOLD token alımları eş zamanlı olarak doğrudan akıllı sözleşmeye dayalı altın alımına katkıda bulunacak.

Altın piyasasına küresel ilginin boyutu herkes tarafından biliniyor ve Altın Borsa Yatırım Fonlarının değeri 100 milyar dolarlık eşiği geçiyor. ALTIN token ile birlikte artık bu metal bir yatırım aracı ve mevduat depolama sisteminden çok daha fazlası olacak. Blok zinciri desteği ile birlikte artık altın her türlü ödeme işlemi ve türü için kullanılabilecek.

Kalemder