En başta belirtmem gerekiyor ki, önceki trade kurallarımızın ilk kurallarını unutmuyoruz. Bakınız;

*Hacim her şeydir
*Derin sularda yüz

Trader’lar her zaman kazanamazlar. Bu yüzden kötü durumlar için acil eylem planları olmak zorundadır. Bu acil eylem planlarından biri de “Maliyet Düşürmek”tir.

Diyelim ki 60 dolardan 100 birim X coini aldınız. Fakat coinin yükseleceğini düşünürken bir anda BTC’deki ani bir trend değişimi ile piyasa tersine döndü. X Coini fiyatı ani bir düşüş ile 45 dolara düştü. Elinizdeki coini bozarsanız ana paranızdan zarar etmiş olacaksınız. Bitcoin’de de orta-uzun vadeli trendin aşağı yönlü olacağını düşünüyorsunuz. Genellikle hacimli ve güvenilir coinler ani ve büyük düşüşlerde, kısa dönemde yukarı doğru bir hareket daha yaparlar yada dalgalanırlar. Buna güvenerekten 60 dolardan 100 adet aldığınız coinden 45 dolar fiyatından da 100 birim alırsanız, toplamda ana paranızın (200 coin için) maliyeti (60+45)/2: 52,5 dolar olur. Yani artık zararsız olarak coinden çıkmak için 60 doları değil 52,5 dolar fiyatını beklersiniz.

60 dolardan 45 dolara düşerek zararsız çıkmanız için %33 artması gereken coin,
Maliyet düşürme işleminiz ile, zararsız çıkmanız için %16 çıkması kâfi olmuş olacaktır.

Bu işlem için bir coine asla bütün paranızı yatırmamanız gerektiğini unutmayınız. Hatta bir coinde en fazla %10 bulunmak ideal olanıdır. Hem riskleriniz minimum olur hemde maliyet düşürmenize ve kaçmanıza imkanınız olur. [b]Kazanmanın yollarını bilmek kadar, kaybetmemek için kaçış planlarınız da önemlidir.[/b]

Uyarı: Maliyet düşürme işlemi, sadece hacimli ve güvenilir emtialar için kullanılmalıdır. Kısa-orta vadeli geleceğine emin olmadığınız coinlerde bu işlem sadece zararınızı büyütmekle sonuçlanabilir. Maliyeti düşüreceğiniz seviyede burada çok önemlidir. Elinizdeki kurşunları bir anda boşaltmayın. Stratejik bölgelerde ve ciddi düşüşler olduğunda kullanılmalıdır. Güvenilir ve dalgalı coinler için bir emniyet kemeri vazifesi görür bu yöntem.